Západní Amerika číslo šest aneb co tam kurva zase jedu dělat

9.11.2021
Posted in Cesty, USA 2021
9.11.2021 Marek Musil

V dubnu 2020 se Amerika uzavřela turistům. Nebral jsem to nijak tragicky, protože jsem myslel, že minimálně západ USA už je pro mě vyřešen. Vždyť jsem se tam podíval už pětkrát a viděl skoro vše, co za to ve státech od Washington a Oregon, přes Kalifornii, Nevadu, Arizonu, Utah, Colorado, Wyoming, Montanu a Idaho stojí.

No vlastně kromě Idaho, protože tam jsem ze zajímavých míst zaznamenal jen muzeum brambor s největší bramborou na světě. Nemusím dodávat, že Melinda mi do dnešního dne vyčítá, že jsme se tam v roce 2017 při cestě do národního parku Yellowstone nezastavili.

Blog o USA 2021: Západní Amerika číslo šest, aneb co tam kurva zase jedu dělat

Horseshoe Bend, Arizona: Zatím budu blog prokládat snímky z roku 2019, protože takhle začerstva jsem logicky ještě nic pořádnýho nenafotil. Tohle je Horseshoe Bend, což je meandr ve tvaru podkovy vytvořený řekou Colorado kus předtím, než začíná Grand Canyon. Tohle je místo, kde se musím zastavit asi pokaždý, když jsem poblíž.

Loučení jen jakože

V roce 2019 jsem měl pocit, že moje etapa cestování do USA končí a se svými americkými kamarády se rozloučil na dobu neurčitou. Bylo to emotivní a jako bych opouštěl část domova. Ne proto, že bych v USA chtěl bydlet, to vůbec ne, ale proto, že Amerika má v mým srdci zvláštní místo.

Už od mala jsem snil, že jednou uvidím ty ikonický místa, poznám kulturu a zažiju věci, který znám jen z filmů. Splnilo se mi to v letech 2014, 2015, 2016, 2017, 2019 a teď to jedu prožít znovu v roce 2021.

Těším se neskutečně. Těším se na setkání s přáteli, těším se na nový místa, který jsme si naplánovali. Netěším se snad jen na jídlo. Asi jsem z toho už vyrostl. Bacon King od Burger Kingu si ovšem dám, ale jen proto, abych žaludku poslal zprávu, že se právě nachází v zemi pro něj nezaslíbené.

Thor's Well Oregon, Blog USA 2021

Thor’s Well, Oregon: Víte, že mám Moravu strašně rád, ale věci, co příroda vytvořila na západu USA, jsou prostě fascinující.

Co vidět v USA, když už všechno podstatný znáte

Tentokrát se nám formát cesty oproti standardu dost odchýlil. Rozdíl spočívá hlavně v tom, že všechny ty předchozí roky jsme měli pevný a přesný plány kdy kde budeme. Letos chceme jít víc do hloubky a až na pár zastávek se primárně věnovat státu Utah.

Utah mě za všech dosud poznaných států USA fascinuje asi nejvíc. Máme s Melindou takovou srandu, že před každým horizontem tipujeme, jaká bude barva hor. V Utahu se totiž krajina umí opravdu kompletně změnit každých 10-20 kilometrů.

Jednou jedete po červené rovině, kde ze zemi trčí kolmý stěny, přejedete menší kopeček a najednou jsou hory světle žlutý. No a pak chvilku nedáte pozor a jedete kolem kopečků, který mají všechny barvy, o kterých jste mysleli, že na skále být nemůžou – modrý, zelený i fialový.

A co vidět, když jste viděli už všechno podstatný? Náš plán jsou místa, který jsou obtížnější objevit, popřípadě nejsou tak profláklý. Pochopitelně ale zastavíme i tam, kde už jsme byli, protože by prostě byla škoda kolem krás, jaký třeba vidíte tady na fotkách, jen projet.

Los Angeles, Griffith Observatory, Kalifornie: blog USA 2021.

Los Angeles, Griffith Observatory, Kalifornie: Městům se letos asi budeme vyhýbat, protože máme naplánovanou skoro jen přírodu. Ale třeba nám nakonec v průběhu cesty přijde škoda se nezastavit alespoň v Los Angeles, Palm Springs a Las Vegas. Do San Francisca opět přilítáme a i odsud odlítáme, takže tohle město si užijeme.

Z 2019 jsem do dnešního dne nedal dohromady celistvý příspěvek, a tak jsem se tentokrát rozhodl rovnou z cesty blogovat, abych se na to zase nevysral, jak je pro mě typický. Budu sem dávat různý postřehy, příhody a další bláboly, který pochopitelně vždy doplním fotkama – USA je pro mě totiž něco jako fotografickej ráj.

Tak budu rád, když to tu budete do konce prosince sledovat. A aktivní budu i na svým Facebooku a Instagramu.

Comment (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.