Focení Škoda Kodiaq – fototip

Nedávno jsem na svém na svém facebooku zveřejnil několik fotografií Škody Kodiaq a zaznamenal jsem množství dotazů, které se týkaly způsobu nafocení těchto obrázků.

Na úvod bych rád uvedl, že se nejednalo o žádné oficiální focení. Auto jsem měl zapůjčeno ze společnosti AGROTEC a za tmy jsem se vydal udělat alespoň pár fotek, abych Kodiaq coby žhavou novinku mohl umístit na svůj facebook.

Samotné auto hodnotím velmi dobře. Měl jsem zapůjčenou verzi s motorem 2.0 TDI 140 kW 4×4 s automatickou převodovkou. Stupeň výbavy předváděcího vozu byl nejvyšší Style s množstvím příplatků. Design auta, o který jde při focení nejvíce, hodnotím jako velmi povedený – auto působí robustně, ale vyváženě zároveň. S vertikálně dělenými světly na rozdíl od nové Octavie nebudí žádnou kontroverzi a pro mě osobně představuje designově vůbec nejpovedenější Škodovku.

Škoda Kodiaq - jak fotit auta

Teď už ale k samotnému focení. Z mé fototechniky jsem použil Pentax K-1 ve spojení s objektivem Irix 15 f/2.4, což je kombinace, která z hlediska obrazu nezná žádné kompromisy. Nutno ale podotknout, že pro běžné prezentační účely na webu by podobný výkon bez problému podala i nejlevnější zrcadlovka se setovým objektivem. Dokonce si troufám říct, že dobře pohrát by dalo i s telefonem, který umožňuje nastavit manuální expozici.

K fotografování jsem dále použil stativ a blesk se softboxem (softbox slouží ke změkčení světla, které by ze samotného blesku nepůsobilo zdaleka tak plasticky).

Škoda Kodiaq přední pohled - kombinace více fotek

Základní informací je, že všechny výše prezentované fotografie jsou složeny z více různě exponovaných fotek, v nichž jsou různé části obrazu potlačeny. V rámci každé fotografie jsem exponoval sérii snímků, z niž každý měl jiný účel:

  • první fotografie se exponovala 30 sekund při ISO 1000 (vyšší citlivost) a slouží k jemnému prokreslení večerní krajiny.
  • druhou fotografii jsem exponoval 0,5 sekundy při citlivosti ISO 250 a slouží k prokreslení LED světel bez přepalů.

Tyto dvě fotografie jsem složil v programu Adobe Photoshop, přičemž do spodní vrstvy jsem umístil fotku krajiny, do vrstvy nad fotku světel. Z možností prolnutí vrstev jsem použil volbu Světlejší barva, což způsobí, že z fotografie umístěné v horní vrstvě se použijí pouze ty části, které jsou světlejší, než části umístěné ve vrstvě nižší.

Fotografie krajiny, fotografie světel, obrázek složený z těchto dvou fotografií.

Nejdůležitějším prvkem skládačky je ale fotografie třetí, kterou jsem exponoval po dobu 15 sekund při citlivosti ISO 250. Během těchto 15 sekund jsem auto obešel s bleskem v ruce a postupně několika záblesky osvětlil různé části. Jedná se tak v podstatě o malování světlem a podobnou techniku je možné využít i při svícení například ruční svítilnou.

Škoda Kodiaq - osvětlení bleskem

Osvětlení různých části auta přibližně dvaceti manuálními záblesky.

Dále se postup opakuje a třetí fotografii jsem do složeniny předchozích dvou fotografií umístil jako třetí vrstvu, u které jsem rovněž použil způsob prolnutí Světlejší barva. Poté je již nutné pouze odmazat některé parazitní prvky obrazu (osvětlená ruka při držení blesku) a výsledek je následující:

Škoda Kodiaq - jak vznikla fotografie

Určitě by se dalo najít více reprezentativní místo a jít fotit o hodinu dříve, ale i přesto jsem u fotografie zaznamenal pozitivní odezvu, za což děkuji. Pokud máte zájem sledovat, co právě fotím, nezapomeňte mi dát „To se mi líbí“ na facebooku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*