11.12.2012 Marek Musil

Vlastně ne tak docela recenze, jako spíše dojmy z používání. Před přibližně měsícem a půl jsem si pořídil blesk Metz 50 a pokusím se tedy shrnout mé zkušenosti. Hlavní parametry blesku jsou:

– směrné číslo 50 (max. zoom, iso 100)
– napájení pomocí 4xAA
– kovová patice
– režimy (pro Pentax) P-TTL, P-TTL HSS, M, Spot beam (pouze asistuje autofocusu)
– pomocná AF lampa
– barevná teplota 5.600 K
– automatický zoom hlavy blesku v rozsahu 24-105 mm
– difuzér pro ohniska kratší nez 24 mm (měl by pokrýt 12 mm na full-frame)
– podsvícený displej
– polohovatelná hlava blesku
– režim slave

Metz 50 zepředu

Zpracování

Zpracování blesku je až na jednu výjimku velice dobré. Tou výjimkou jsou dvířka baterií, které nebudí zrovna největší důvěru. S tím souvisí nutnost vydělávat baterie postupně, neboť ty, které jsou směrem k pantu dvířek, nelze vyjmout jako první. Příjemná je kovová patice, ovšem těžko hádat, co by povolilo v případě extrémního nárazu do blesku nasazeném na těle. Tlačítka by mohla mít trochu lepší odezvu, neboť není vždy zcela jasné, jestli se vám konkrétní změna nastavení povedla (například když blesk ovládáte poslepu). Mírně mě zklamal povrh blesku, který nepůsobí zrovna nejdražším dojmem. V podstatě vypadá jako obyčejný plast.
Metz zezadu
Otočný kloub hlavy blesku působí bytelným dojmem a umožňuje polohovat reflektor ve vertikálním i horizontálním směru. Vertikálně lze od -7° do+90° (od mírného sklonění směrem k objektivu až po směr přímo vzhůru), horizontálně lze v rozsahu 300° (hlavu lze otočit přímo směrem dozadu pouze při otáčení doleva).

Ovládání

Z přiložených fotografií je patrné, že Metz 50 má pouze čtyři tlačítka. Tlačítko mode slouží k nastavení režimu (P-TTL, M, …), + a – pro korekci expozice (P-TTL) popřípadě nastavení síly záblesku (manuální režim) a tlačítko pro odpálení záblesku v daném režimu. Při každé iterakci s bleskem se na 10 sekund rozsvítí podsvícení displeje (není možné vypnout), což usnadňuje práci s bleskem po tmě.podsvícení displeje

Do menu se vstupuje současným stiskem tlačítek + a -. Projíždění menu probíhá postupně od nastavení zoomu hlavy (automaticky – manuálně), sychnronizaci na druhou lamelu závěrky, režim slave, automatické vypínání při nečinnosti, zapnutí/vypnutí modelačního osvětlení (série záblesků odpálená tlačítkem napravo), „extended“ mód (blesk zoomuje hlavu na o stupeň nižší ohnisko, pro lepší osvětlení scény), „s“ mód (blesk přizpůsobí údaje o ohnisku velikosti snímače a zobrazuje ohnisko přepočítané na ekvivalent full-framu), výběr mezi m/ft a režim řízení kontrastu. Nevýhodou je, že pokud přejedete například nabídku pro nastavení slave režimu, je nutné buď prolistovat celé menu až do konce, nebo počkat určitou dobu (přibližně za 10 sekund začínáte v menu opět na první pozici). Toto jednoznačně zpomaluje práci s bleskem a budete Metz proklínat za neumístění dalších alespoň dvou tlačítek.

menumenumenumenumenumenu

Trochu nepraktický je také chybějící ukazatel stavu akumulátorů. V podstatě jakmile začíná blesk dobíjet déle než 6-7 sekund po odpálení na plný výkon, je správný čas na výměnu akumulátorů.
V režimu Sb (spot beam) blesk pouze asistuje autofocusu červeným světlem. U některých objektivů na kratší vzdálenosti paprsek není na středu a na delší vzdálenosti je jeho pomoc omezená. Osobně by mě potěšila možnost zapnout Sb i při ostření manuálním sklem – třeba při namáčknutí spouště.

Výkon

Udávané směrné číslo nemám možnost ověřit, a proto se budu zabývat spíše výkonem blesku při praktickém použití. Výkon je v manuálním režimu možné nastavit v rozmezí od 1/1 (maximální výkon) do 1/128. Ocenil bych možnost nastavit manuálně ještě nižší výkon, neboť při focení nočních portrétů blesk světelnou atmosféru prakticky eliminuje.
Fotoaparát, na kterém je blesk používaný, disponuje sériovým snímáním o rychlosti 4.7 fps. Blesk je schopen ještě na 1/8 výkonu vysvítit každé okno (napájení Sanyo Eneloop) – testováno na přibližně deseti snímcích.
S tím ovšem souvisí nepříjemná věc, kterou lze dohledat v recenzi blesku na Heurece. Tím je případné tavení čočky blesku. Osobně se mi to ještě nepovedlo, nicméně při větším nasazení je nutné na to myslet. Při plném výkonu stoupá teplota čočky k 80 °C, dál jsem si jít netroufl. Řešením může mírné přizoomovaní blesku (např. na 35-50 mm), čímž tepelné zatížení krytu reflektoru klesne.
Osvětlení je rovnoměrné a konstantní. Režim P-TTL je spolehlivý, ale většinou mu sluší mírná korekce směrem k plusu. Fotografie pořízené s jeho pomocí lze nalézt pod článkem. V bezdrátovém režimu funguje pouze jako slave. Funkci master si Metz schoval až pro jeho nejvyšší model 58. Ovládání vestavěným bleskem je spolehlivé i díky dvojici čidel – jedno z boku, druhé z čelní strany. Při vyšší intenzitě okolního světla se spolehlivost snižuje.

Příslušenství

Balení obsahuje pouze samotný blesk, manuál (i CZ) a záruční kartu Metz. Výrobce mohl zahrnout i nějaký obal (používám kožený obal od větších sluchátek).Metz s difuzorem a kreditkou

Závěr

Není účelem, aby toto představení blesku Metz 50 vyznívalo negativně. Ohledně funkcí mu nic nechybí nic důležitého. Amatérům přínáší dostatečný výkon za nízkou cenu, v hezkém a kompaktním vzhledu. Jedinou větší vadou je horší ovládání, které se ale s trochou cviku dá zvládnout.
Nejspíš bych také ocenil automatický mód (Auto flash), jelikož při P-TTL spousta lidí kolem mě stíhá přivírat oči. Tento podle manuálu nepostřehnutelný záblesk většina lidí v mém okolí s přehledem postřehne. V tom je další výhoda 360FGZ. Nyní mě mrzí, že jsem 360FGZ nevyzkoušel ještě před koupí Metz 50. Odradil mě nižší výkon (což nemusí být uplná pravda vzhledem ke způsobu udávání směrných čísel) a nemožnost otáčení hlavy blesku v horizontálním směru.

+ výkon za nízkou cenu (Pentax 360FGZ má směrné číslo 36 a stojí o tisíc korun víc)
+ zpracování
+ polohovatelnost hlavy
+ výbava a funkce
+ prý Made in Germany… pokud to v dnešní době ještě něco znamená


– horší ovládání a ergonomie
– vzhled plastů
– chybí ukazatel stavu akumulátorů
– málo tlačítek
– Auto flash
– tavení čočky při velké zátěži ???

Jak blesk pracuje s odpalovačem Nice můžete zjistit zde.
Fotografie pořízené s pomocí blesku zde.

Comments (2)

  1. Patrik

    Ahoj, přečetl jsem si Tvou recenzi na blesk Metz 50 AF-1 neboť se mi za dobrý peníz dostal do rukou a zřejmě si jej ponechám, co však nemám je český návod. Dle výrobce jsem kontaktoval českého zástupce čímž je Hama.cz a ti mi odpověděli, že jej zasílají pouze v tištěné formě po naskenování CZ záručního listu, který pochopitelně nemám:/ Proto jsem se chtěl zeptat – poprosit zda by bylo možno od tebe získat sken návodu nebo sken záručního listu;) Děkuji za odpověď. S pozdravem Patrik Bokvaj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.