Jak jsem dělal taxikáře Javieru Sotomayorovi

6.2.2020
Posted in Ostatní
6.2.2020 Marek Musil
Javier Sotomayor na Hustopečském skákání 2020.

Dneska jsem dělal taxikáře Javieru Sotomayorovi. Tenhle sympaťák je už 27 let držitelem světovýho rekordu ve skoku do výšky.

V roce 1993 totiž v Salamance přeskočil laťku ve výšce 245 cm, což je fakt hodně. Jen pro orientaci: vnitřní výška fotbalové branky je 244 cm.

Pro ty, kteří si vzali metr a udělali si tečku na zdi, musím připomenout, že neskákal o tyči.

Měl jsem fakt velkou radost, že tohoto člověka povezu z Ostravy do Hustopečí, což znamená 2 hodiny věznění v malým prostoru s omezenými možnostmi úniku.

Z tohoto setkání vybírám několik zajímavostí:
🔸 Javier má nějaký extrémně dlouhý nohy. Už jsem ve svým autě vezl dvoumetrový lidi, ale nikdo ty nohy neměl takhle strašně poskládaný. Dal jsem mu už před naložením sedadlo intuitivně úplně dozadu, ale i tak seděl jak já v Ryanairu.
🔸 Je mu 52, letos mu bude 53, vypadá naprosto perfektně a pořád má totálně atletickou postavu. To jsem pochopil i přes fakt, že celou dobu jel v bundě, čímž mě velmi znervózňoval. Chtěl jsem, aby se měl dobře, a tak jsem furt vrtal do topení a zkoušel, jak se bude tvářit… protože nastavit si teplotu sám nechtěl. Jako když si půjčíte dítě a nevíte jak detekovat, jestli je mu horko, nebo zima.
🔸 Pak mi říkal, že mají na Kubě v zimě 20 až 25 °C, takže jsem nastavil třetí červenou tečku směrem doprava od středu, které soukromě říkám „23,65 °C“.
🔸 Hrozně se mi líbil, ale já vždycky citově tíhnul k vysokým lidem, takže žádný překvapení.
🔸 Choval se hrozně skromně… až teda na jednu výjimku. Když jsme zastavovali na pumpě, říkal jsem mu, ať si něco koupí. Vzal si půllitrovku Sprite za 37 Kč, což je velmi neekonomické, jelikož litrovka stojí 45 Kč. Na první lok vypil 3/4, což je hezkých 28 Kč za dvě sekundy. Myslel jsem, že takový částky se dají propíjet jen v kořalce.
🔸 Měl jsem nachystaný zajímavý otázky, ale mělo mě to trknout: Javier mluví ve všech rozhovorech výhradně španělsky. Já mluvím výhradně nešpanělsky a angličtina evidentně nebyl jazyk, ve kterým by se mu chtělo konstruovat složitější myšlenky. Takže k velkým filozofickým tématům jsme se nedostali.
🔸 Chtěl jsem vědět, jaký to je budit se 27 let s vědomím, že jste v něčem byli nejlepší a nikdo na celým světě vás dosud nepřekonal.
🔸 To byl samozřejmě icebreaker. Ve skutečnosti jsem se chtěl zeptat, jaký to bylo být kámoš s Fidelem Castrem.
🔸 Nakonec jsem se dozvěděl, že má rád rum, protože je z Kuby.
🔸 Moc rád si povídám se zajímavými lidmi, ale nejsem si jistý, že si zajímaví lidé rádi povídají se mnou.
🔸 I tak mi to stačilo. Dvě hodiny s živoucí legendou na jeden a půl metru čtverečním.
🔸 Nevím, co dělat s tou flaškou od Sprite. Je mi ji líto vyhodit, ale cokoli jinýho je divný.

Z příspěvku myslím neplyne žádný ponaučení. Jen jsem se chtěl podělit o dnešní zážitek, ale to jsem vám možná měl říct na začátku 👍

Javier Sotomayor, Hustopeče, Czech Republic 2020.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.