20.12.2012 Marek Musil

Člověk při čtení fór, ale i odborných článků, stále naráží na názor, že AA akumulátory jsou přežitek. Těžko říct, zda za to může neznalost lepších AA akumulátorů než jsou běžně dostupné 2 700 mAh modely, nebo celková zaujatost vůči tužkovým bateriím. Ty se totiž mohou zdát překonané Li-Ion a Li-Pol technologií.

Pochopitelně nemluvím o použití ve špičkové foto technice, kde je nedostačující jednak napětí, ale i kapacita AA akumulátorů (i když do battery gripů je dostanete). S tím souvisí také složitější výměna akumulátorů v případě, že vám dojde šťáva. Měnit 4x AA v rukavicích je prakticky nemožné, zatímco vyměnit Li-Ion akumulátor nemusí být tak velký problém. Taktéž se v profi třídě příliš nehledí na cenu náhradních akumulátorů.

Mluvím spíše o použití v amatérských zrcadlovkách, kompaktech a podobných přístrojích. Aby jsem nepsal pouze teoreticky, přidám pár vlastních zkušeností.

Sanyo eneloop

Něco o Sanyo eneloop

Sanyo eneloop používám v zrcadlovce (Pentax K-x) i v blesku (Metz 50) a s použitím AA akumulátorů mám tedy nějaké zkušenosti. Při poslední akci jsem vyfotil denně přibližně 700-800 fotografií. Po celodenní akci (fotoaparát stále zapnutý), hlásil indikátor ještě polovinu, což mu nevěřím. Nicméně bych řekl, že 1000 fotografií lze na jednu sadu pořídit.

Jak bylo zmíněno výše, nelze se spoléhat na ukazatel zbývající kapacity. Fotoaparáty, které používají své vlastní akumulátory, měří zbývající kapacitu přesněji. Ovšem o docházející šťávě jste u K-x i tak informováni s předstihem.

V zimě jsem fotil v -20 °C. V těchto teplotách je nutné počítat s nižší kapacitou, ale během dne jsem nafotil 300 snímků bez problému (více jsem nestihl) a ukazatel hlásil stále plný stav. Fotoaparát byl uložen v promrzlém batohu, takže se nedá ani tak úplně mluvit o nepoužitelnosti AA akumulátorů v nízkých teplotách.

Ačkoli jsou dnešní NiMH akumulátory označovány jako bezúdržbové, pár vhodných doporučení nikdy neuškodí. Nové akumulátory by neměly trpět paměťovým efektem, nicméně pravdou je, že svou roli stále hraje. Proto je vhodné akumulátory občas zcela vybít, popřípadě jim dopřát obnovovací kůru (více recenze nabíječky FK Technics IPC-1L). Pokud chcete svým tužkovkám dopřát co nejdelší život, vyplatí se je nabíjet co nejnižším proudem (záleží na nabíječce). Přehřívání při nabíjení akumulátorům škodi. Vhodné je taktéž používat spolu pouze stejné akumulátory stejného stáří. Akumulátory totiž stárnou a ke snižování kapacity postupně docházet bude, proto není vhodné jedním starým akumulátorem snižovat výkon například celé trojci nových tužkovek.

Sanyo (a o něco později GP Recyko+) dokázalo odstranit největší nevýhodu NiMH akumulátorů a sám jsem zvědavý, jaký bude další vývoj. Přecejen: Sanyo eneloop jsou tu již od roku 2007. Ano, vím o vylepšeních a mám revizi HR-3UTGA (1500 nabíjecích cyklů). Nejnovější revize je HR-3UTGB (o 5 % nižší samovybíjení) z minulého roku, nicméně se mi nepodařilo je prozatím nikde v ČR zakoupit. Zde přikládám fotografii, jakou kapacitu mají mé Sanyo eneloop po roce a půl. Pořízeno s nimi bylo přibližně 20 000 fotografií.

Sanyo eneloopJeště přidám přibližné srovnání s ostatními typy tužkových baterií:
Camelion Super Alkaline (horší alkalické baterie): fotoaparát se nezapne. Problikne pouze dioda u spouště.
Duracell (alkalické): fotoaparát zapnout lze, výdrž netestována
GP 1300 mAh (ne Recyko+): fotoaparát hlasí od samého vložení pouze poloviční stav nabítí akumulátru. Možné udělat přibližně 150-200 fotek.
Sanyo eneloop: 800+ fotografií
Energizer Ultimate Lithium: 2000+- fotografií

Co říci závěrem? Až půjdete kupovat nabíjecí tužkovky do jakéhokoli zařízení, nenechte se zmást udávanou vyšší kapacitou. Je totiž faktem, že Sanyo eneloop (udáváno 2000 mAh) vydrží mnohem déle, než například Sanyo AA NiMH (udáváno 2700 mAh). Vzhledem k tomu, že lze koupit v alfa.cz eneloopy již za 65 Kč/ks, nevidím žádný důvod k nákupu často předražených baterií typu Duracell. Pokud potřebujete skutečně extrémní výkon, vyplatí se zakoupit lithiové články (například Energizer Ultimate Lithium). Ty mají vynikající kapacitu i nízkou váhu (o polovinu lehčí než eneloopy).

Comments (2)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.