18.9.2013 Marek Musil

V tomto článku se podíváme blíže na možnost vertikálního gripu pro nižší modely Pentaxu. V mém případě se jedná o K-x, nicméně rozměry fotoaparátů Pentax K-x, K-r i K-30 jsou velice podobné. Všechny tyto modely spojuje nemožnost použití gripu (nemají zespodu žádné konektory).

Pentax K-x grip
Základem je shlédnout nabídku například na ebay. V mém případě se jedná o grip pro Nikon D60/D3100. V první řadě je nutné se zbavit části, která se v případě Nikonu zasouvá do těla fotoaparátu. Není nutné nic řezat, grip má z každé strany 8 šroubků a pokud je vyšroubujeme, dá se grip rozdělit na dvě poloviny. Poté se po povolením tři šroubků zbavíme přebývající části.

Rozměry jsou prakticky totožné s Pentax K-x, ale podle www.pentaxforums.com tento grip sedí i na Pentax K-30. Taktéž je důležité umístnění stativového šroubu, které je podobné, pokud ne zcela stejné. Grip má integrovanou elektroniku pro Nikon (funguje na bázi dálkového ovládání spojeného s vertikální spouští – okénko pro diodu je umístěno ve vystouplé části gripu).

Hlavní nevýhodou po koupi tohoto typu gripu se stane nemožnost použití vertikální spouště. Pokud fotoaparát držíte ve vertikální poloze, není možné dosáhnout jakýmkoli způsobem na spoušť. Mačkat spoušť levou rukou je krajně nepraktické a pravděpodobně by se tím smazával rozdíl pohodlnějšího držení. Možnosti jsou tedy dvě: buď držet fotoaparát, jako by vertikální grip neměl (a díky tomu budete vypadat minimálně podivně), nebo implementovat do gripu dálkovou spoušť pro Pentax.

Pentax K-x grip
Jak jistě tušíte, rozhodl jsem se pro druhou možnost. Myšlenka je následující: vyjmout z gripu vše určené pro Nikon, odpájet diodu z dálkové spouště a připájet ji na vodiče, propojit vypínač z gripu s dálkovou spouští.

Dálkovou spoušť rozděláte jednoduše odloupnutím vrchní vrstvy z horní strany. Uvnitř najdete tři šroubky, po jejichž uvolnění můžete vyjmout celou desku z ovladače. Odpájení diody netřeba vysvětlovat, kablíky zvolte přibližně deset centimetrů dlouhé kvůli manipulaci. Navíc je v gripu místa dostatek. Propojení dvou kontaktů je u dálkové spouště řešeno jednoduše přitisknutím kovové plošky na desku. Na tyto dva kontakty připájíme káblíky a propojíme je se spouští v gripu. Zde je vhodné sdělit, že v mém případě spoušť v gripu vydržela pouze kolem 50 fotografií. Poté spínač zůstal sepnutý a přestal přerušovat kontakt. Jelikož jsem žádný vhodný spínač neměl při sobě, vytvořil jsem si jednoduchý za použití dvou plíšků. S tímto řešením jsem dosud vyfotil přibližně 500-600 fotografií a žádný problém jsem nezaznamenal. Dokonce se mi ještě nestalo, že by nedošlo ke spuštění závěrky.

Pentax K-x grip
Bohužel toto řešení má i své nevýhody. Pokud je fotoaparát nastaven pro dálkové ovládání, je standardně zakázána stabilizace. Dalším problémem je AF (spoušť nemá dvě polohy), který s dálkovou spouští buď zaostřuje v momentě stisknutí spouště, nebo vůbec (dle nastavení v menu). S omezením se tento problém dá řešit různě, každopádně předostření a čekání na vhodný okamžik není příliš praktické. V tomto případě je možné použít AF tlačítko, nicméně to vyžaduje využití levé ruky.

Taktéž jsem uvažoval o využití akumulátorů a propojení s fotoaparátem, ovšem zatím jsem se k tomu neodhodlal (a kdoví zda vůbec odhodlám). V mém případě fotoaparát vydrží fotoaparát kolem 1 000 fotek a výměna AA baterií je i s gripem otázka přibližně 20 sekund.

Pentax K-x grip
Na závěr doporučuji lehce oblepit stranu u dvířek baterií páskou. Není poté nutné tolik utahovat šroub na gripu a přesto nedochází k protáčení gripu na těle. Pokud máte jakýkoli dotaz, neváhejte ho položit zde v komentářích.

+ vzhled a zpracování
+ nesrovnatelně lepší úchop, opora pro malíček
+ přijatelná cena


– standardně nefungující spoušť na gripu
– elektronika pro jinou značku
– nevylepší výdrž fotoaparátu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.