11.12.2012 Marek Musil

K blesku Metz 50 jsem zakoupil levný odpalovač z Číny. S cenou přibližně 350 Kč se jedná o jeden z nejlevnějších způsobů jak blesk dálkově odpalovat (Pentaxí vestavěný blesk umí pracovat jako master).
Odpalovač nepřenáší žádné informace z těla fotoaparátu a nese pouze informaci o odpálení přes středový kolík. Pokud tedy máme v plánu dálkově odpálit blesk, je nutné, aby byl schopen pracovat v manuálním módu.

odpalovač blesku Nice

Zpracování a ovládání

Vzhled odpalovače neurazí, ale není ani žádnou hitparádou. Plasty jsou evidentně velice obyčejné, nicméně co se týče pevnosti, zdá se, že vyhovují. Sáňky pro umístění blesku jsou kovová, patice vysílače plastová, což ničemu nevadí, neboť při případné kolizi vysílače s jiným předmětem je lepší zničit vysílač místo sáněk fotoaparátu.
Příjmač funguje na dvojici AAA akumulátorů, vysílač na jednu baterii 23A / 12V. Příjmač nemá příliš vhodně zvolenou krytku akumulátorů a zavírání vyžaduje trochu cviku. Vysílač je nutné pro přístup k baterii rozdělat (jeden šroubek). Vysílač vypnout nelze (není důvod), přijímač má vypínač z horní strany. Pokud na vypnutí zapomenete, nic se neděje (můj zůstal zaplý tři dny a baterie stále drží).
Na horní straně vysílače je tlačítko pro manuální odpálení blesku. Vyslání signálu potvrzuje dioda a tou disponuje také příjmač. Dále je možné zvolit jeden ze čtyř kanálů (pokud by ten náš někdo v blízkosti používal). Příjmač má na spodní straně standardní stativový závit, popř. je možné ho umístit do dalších sáněk. Jak příjmač, tak vysílač, mají možnost aretace v sáňkách a nehrozí tedy jejich ztráta.

Nice baterie

Výkon

Z hlediska výkonu se dá hodnotit pouze odpalování v sérii a schopnost fungovat na delší vzdálenosti. V sérii při rychlosti 4.7 fps odpálil blesk do každého okna a testovat na rychlejším těle jsem možnost neměl. Výrobce udává možnost odpálit blesk na max 30 m, což mohu potvrdit (větší vzdálenost jsem nezkoušel). Odpalovač se nezalekne ani nějaké té překážky. Nejkratší čas, na který se blesk odpálí je 1/160. Při kratším čase blesk nebleskne (tělo nevyšle signál), což není problém odpalovače. Spolehlivost se zdá být v pořádku, neboť se mi z přibližně 200 fotografií ani jednou nestalo, že by nedošlo k odpálení blesku. Akumulátory jsem dosud neměnil a nejsem tedy schopen posoudit energetickou náročnost zařízení.

Příslušenství

Balení obsahuje pouze vysílač, příjmač a PC kabel. Žádný obal výrobce nedodává.

příjmač a vysílač ze strany

Závěr

Na odpalovači Nice v podstatě neshledávám žádnou zásadní nevýhodu. Svou funkci plní dobře a jedinou nevýhodou je příliš dlouhý synchronizační čas (za což může pravděpodobně tělo).
+ cena
+ rychlost odpalování
+ spolehlivost

– vzhled
– sychronizační čas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.