26.8.2013 Marek Musil

Update 2020: Původně jsem zvažoval, jestli celý článek nesmazat, popřípadě silně zeditovat. Pokoře se ale člověk učí celý život, a tak jsem se rozhodl nechat si to tady jako připomínku Dunning–Krugerova efektu v mém vlastním podání.

K tomuto článku mě motivovala povětšinou tristní kvalita záznamů, které pořizují někteří profesionálové. Na internetu lze amatérských video-studií nalézt mnoho, zatímco těch kvalitních je jen pár. Střihu se věnuji spíše okrajově, takže tím netvrdím, že se řadím do té lepší skupiny. Pokud máte v plánu někomu vytvořit video (a vzít si za to třeba i peníze), zde je deset tipů, které by vaše video mohly vylepšit.

Deset tipů, jak vylepšit vaše video

1. Zapomeňte na zbytečné efekty

Tím myslím zejména různé efekty přechody mezi záběry. Pokud použijete například tuto zhovadilost, zaručeně na sebe prásknete, že do tajů videa teprve pronikáte.

Prechod
Všechny výbuchy, hodinové/srdíčkové/kosočtvercové přechody, setření a další nechte být. Vystačíte si buď s klasickým prolnutím, popřípadě ostrým střihem bez přechodů (zatím nebudeme zmiňovat různé profesionální řešení, které naopak kvalitu střihu posunou směrem vzhůru).

2. Vybírejte hudbu předem

Pokud děláte k nějaké akci klip, je vhodné vybírat hudbu předem. Jinak se při stříhání často stane, že máte sice dobrou myšlenku, ale chybí vám k ni obrazový materiál (což se ale bude stávat i při pečlivém plánování). Tyto myšlenky je vhodné si zaznamenat a postupně odškrtávat ty splněné. Měli byste také vědět, jak dlouhé video máte v plánu.
Myslete na skupinu lidí, kteří budou vaši hlavní diváci, a tomu vše přizpůsobte.
A jen tak tip na okraj: jestliže má kapela k písni, kterou jste zvolili, vlastní klip, může být fajn na to ve svém videu nějakým způsobem odkázat (sehrát určitou část, zopakovat typický záběr). Fanoušci skupiny to ocení a vy budete vypadat jako znalec.

3. Časujte pečlivě

Pokud se už rozhodnete sestříhat video na muziku, dotáhněte to do konce. Jestliže vás to v polovině přestane bavit, půjde to na výsledku poznat. Když už časujete, umisťujte střihy následujícím způsobem:

Umístění střihu
Je nutné trefit začátek úderu do bubnu, ne nutně nejhlasitější část.

4. Ze své kamery dostaňte maximum

Natáčejte v nejvyšší možné kvalitě a v té taky stříhejte. Pokud to váš počítač nezvládá, kupte si lepší. Tím totiž ovlivníte, jak dlouho zůstane vaše video aktuální po technické stránce. Jedno důležité heslo je 16:9 – pokud jste si nevšimli, 4:3 je momentálně trochu z módy. Člověk by myslel, že to není třeba zmiňovat, nicméně znám „profesionála“, který pracuje stále s 4:3, ačkoli kameru má fullHD. Až se vrátí do módy formát 4:3, určitě opět všichni přejdeme zpět.

5. Barevný filtr volte citlivě

Na Youtube je spoustu videí, která se o filtry ve videu zajímají. Filtr je vhodné přizpůsobit celkové náladě videa a neměl by rušit. Díky tomu by divákovi ihned po spuštění mělo být jasné, co bude tématem – jedná se totiž spolu s hudbou o nejmocnějších nástroj pro ovlivnění atmosféry. Nepříjemné je, že se podmínky během natáčení mohou měnit a záběry vám poté k sobě příliš nesedí.

6. Nezoomujte a dodržujte pravidla kompozice

Zpravidla to nevypadá úplně dobře – s výjimkou vtipných videí a parodií, popřípadě ve velice specifických situacích. Dále není důvod nedodržovat pravidla kompozice při natáčení. Držte se u natáčených subjektů co nejblíže, ve videu hrají emoce hlavní roli a musí být rozpoznatelné. Nezapomeňte, že zatímco fotografii si divák může bez problému přiblížit (a podrobně prohlédnout), u videa to možné není. Vše, co má být dobře rozpoznatelné, musí zabírat co největší plochu obrazu.

7. Opatrně s texty ve videu

Téměř každý si tím prošel, nicméně část u toho bohužel zůstala. Pokud kdekoli v dnešní době použijete WordArt z našeho (ne)oblíbeného textového procesoru, uděláte ze sebe hlupáka. Stejně to dopadne, pokud se o něco podobného pokusíte ve videu:

Titulek
Vězte, že pokud zvládnete pouze přidat text na pozadí, neexistuje lepší kombinace než bílý text na černém pozadí.

8. Stabilizujte

Pokud to je alespoň trochu možné, stabilizujte. Dobrou práci při videu udělá stabilizovaný objektiv, v horším případě použijte stativ. Profesionální řešení necháme opět stranou.

9. Nechávejte si rezervy

Jestliže jste stiskli tlačítko pro ukončení natáčení, držte kameru ještě alespoň dvě sekundy v poloze, jako byste dále natáčeli. Člověk se většinou (či ještě dřív) při stisku tlačítka „stop“ chystá na další záběr, takže aktuálně natáčené video většinou končí prudkým trhem na některou stranu. Občas se může stát, že vám tyto kousky, které jste tímto pokazili, chybí.

10. Sledujte tvorbu opravdových profesionálů

Tím myslím opravdové profesionály, jako je pan Žitňanský atd. Lepší svatební videa jsem pravděpodobně neviděl.

Poznámka: tento článek je určen spíše lidem, kteří do oblasti tvorby videa teprve pronikají. Pokud chcete být originální (nebo točíte parodii), nic z výše napsaného nedodržujte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.