Fototipy: Bída v ZOO Dvůr Králové

20.7.2016
Posted in Fototipy
20.7.2016 Marek Musil

Nadpis sice nezní zrovna jako tip na výlet, ale v následujícím článku se pokusím popsat, co konkrétně mě rozčarovalo při návštěvě safari v ZOO Dvůr Králové.

Během svátků na začátku tohoto měsíce jsme zvažovali, kam se v rámci ČR podívat. Volba padla na ZOO Dvůr Králové, přičemž na internetech jsem si přečetl propagační věci k večernímu safari, a protože dělám v marketingu, všemu uvěřil.

Večerní safari v ZOO Dvůr Králové

Dle propagačních řečí jsme měli zažít podvečerní Afriku. Do té míry jsem tomu sice nevěřil, ale na druhou stranu je mně jasný, že s večerním sluníčkem zvířata vypadají lépe (vyzkoušeno na Homo sapiens sapiens).

První věc, která mě značně mátla, byla nekonzistence popisu toho, co vlastně máme zažít. Jedna stránka na webu ZOO říkala, že pojedeme něčím, čemu říkají Africa Truck, jiná stránka říkala Safaribus. Rozdíl je v tom, jak dopravní prostředek vypadá, a taky v tom, jestli se jede ke lvům. Propagační materiály získané přímo v ZOO tohle taky úplně nerozkryly, takže jsme se nakonec nechali překvapit.

Co mě určitě překvapilo, před samotným safari jsme si mohli ZOO projít a nemuseli cvakat za klasické lístky. Z webu jsem totiž předtím pochopil, že je potřeba platit za všechno dvakrát – například pro vjezd do safari vlastním autem musíte mít klasický lístek do ZOO.

Zoo Dvůr Králové

V 19:45 přijel safaribus a… bylo to klasické Iveco bez oken s kamufláží zebry. Jízda je komentovaná průvodcem tak nějak normálně. V USA jsou většinou komentované prohlídky postaveny na způsob zábavné show (více či méně), u nás jsou více informativní… a o to nudnější.

Pro mě ale vyloženě největší problém, na který jsem došel až po nějaké době, byl fakt, že celý okruh v ZOO se nachází pod kopcem ze západní strany. V praxi to znamená, že sluníčko zapadá dříve a když zapadá, je pořád vlastně ještě hodně světla, protože zapadlo jen za nejbližší kopec. Taky nás nečekají oranžovo-červené barvy, ale spíš teplé večerní světlo. Oranžové zapadající slunce je v několika textech ZOO zmiňováno, ale tohle není ten případ.

Zoo Dvůr Králové

Abych to nějak shrnul: žirafy už spaly, viděli jsme asi omrdesát druhů antilop a nejvíc s námi kamarádily zebry. Lvi jsme viděli jen z dálky, přičemž – a to je zajímavost – při kastraci ztrácí svou hřívu, takže vypadají jako samice (akorát divněji).

Zoo Dvůr Králové
Zoo Dvůr Králové

Samozřejmě celý zážitek ze ZOO je taky poznamenaný tím, že jakmile nasednu do autobusu, začínám konstantně pičovat. Mám totiž jako fotograf problém s tím, že si nemůžu sám řídit jak dlouho na konkrétním místě zůstaneme. Ono ZOO ve Dvoru Králové není vyloženě špatné, ale já čekal prostě o něco víc z fotografického hlediska.

Zoo Dvůr Králové

Takhle to spíš funguje jako normální ZOO, které má docela dobrou pohádku o tom, že zažijete něco neobvyklého. Zpětně jsem ještě na webu ZOO četl a docela mě dostala věta: „Věřte, že buvol vypadá ve světle reflektorů opravdu mnohem působivěji než za denního světla.“ Ne, není jediný důvod, proč by buvol, na kterého svítíte baterkou, měl vypadat lépe než třeba při zapadajícím slunci.

Zoo Dvůr Králové

Na jednu stranu perfektně zafungoval marketing ZOO, na druhou stranu lokace jsou prostě zoufale nezajímavé. Večerní světlo dohromady nevykouzlí žádnou atmosféru a navíc to zpropadené popojíždění, které nemůže sami ovlivnit.

Za mě osobně návštěva za těch cca 400 Kč prostě nestála. Možná bych si víc užil variantu s vlastním autem, ale lákala mě možnost fotit zvířata se zapadajícím sluncem. Navíc se často potřebujete při focení dostat do úrovně očí zvířete a to v autobuse u některých druhů prostě nelze.

Pro mě to byl průměrný zážitek, který vám nabídne každá jiná ZOO. Zázrak se nekoná, přičemž nechci primárně nijak poškozovat ZOO jako takové, ale spíše prezentaci, kterou používají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.