13.2.2013 Marek Musil

Dnes si představíme nabíječku FK Technics IPC-1L. Ta by měla být stejná, jako Voltcraft IPC-1L a jiný by měl být rozdílný pouze název výrobce.

IPC-1l

Ovládání

Pomocí tlačítka „current“ je možné měnit nabíjecí proud a můžete vybírat z 200 mAh, 500 mAh a 700 mAh. Jak jsem poznamenal v jiném článku, AA akumulátory je vhodné nabíjet co nejnižším proudem. Snižuje se tím opotřebení akumulátorů a zvyšuje životnost.

Tlačítko „display“ mění zobrazované údaje na displeji. Můžete vybírat z možností:
– doba nabíjení (h)
– kolik bylo dobito (mAh)
– aktuální nabíjecí proud (mAh)
– napětí akumulátoru

Tlačítko „mode“ mění režim, v kterém nabíječka pracuje. Tyto režimy jsou:
– charge: pouze nabije článek
– discharge: vybije a opětovně nabije článek. Příjemné je, že po ukončení cyklu lze zobrazit kapacitu akumulátorů
– test: určí kapacitu akumulátoru. Plně nabije akumulátor, plně vybije a poté opět nabije. Osobně jsem význam tohoto režimu nepochopil, jelikož při testu akumulátoru jsem došel ke stejnému výsledku jako v režimu discharge.
– refresh: opakovaně nabijí a vybíjí akumulátor, dokud nabiječka nezjistí žádné další zvýšení kapacity akumulátoru. Výrobce doporučuje používat u nových akumulátorů a u akumulátorů, které již ztratily své vlastnosti. Já osobně bych doporučil použít tento režim u těch AA, o kterých víte, že je dlouhodobě používáte ne stoprocentně správným způsobem – pouze dobíjíte akumulátory, které mají ještě polovinu kapacity nevyčerpanou.

Dále zde máme čtyři tlačítka pod každou šachtou. Pokud stiskneme tlačítko pod šachtou a následně jedno ze tří ovládacích tlačítek, můžeme uživatelsky libovolně nastavit režim v jednotlivých šachtách. Každý akumulátor lze provozovat v jiném režimu nabíječky, dobíjet/vybíjet jiným proudem a na displeji zobrazovat jiné údaje.

Zpracování, konstrukce

U zpracování není příliš co řešit. Neurazí ani nenadchne. Tlačítka by mohla mít o něco lepší odezvu, jelikož ne vždy máte jistotu, že k stisknutí došlo. Použitý plast nepůsobí luxusním dojmem, nicméně nabíječka se neprohýbá a plasty nevržou.

IPC-1l
Zde je srovnání s nižším a jednodušším modelem FK Technics BC-450. Z toho lze usoudit, že k převážení existují lepší alternativy než IPC-1L. Pokud bych měl ovšem srovnat výbavu obou modelů, vyplatí se připlatit si 200 Kč za IPC-1L. Model BC-450 neumožňuje uživatelsky nastavit nabíjecí proud a chybí mu rovněž měření kapacity při každém cyklu (discharge).

Co je nepříjemné je fakt, že při nabíjení nejvyšším proudem (700 mAh) dochází v nevětraných prostorech k přehřívání akumulátorů. Nabíječka naštěstí teplotu pláště akumulátoru hlídá a pokud dojde k přehřátí, přeruší se nabíjení. To je následně po poklesu teploty automaticky obnoveno. Proto by nabíječce slušel nějaký ventilátor, nicméně tím by se opět zvětšily rozměry. Řešením je bud nabíjet nižším proudem, popřípadě zajistit cyrkulaci vzduchu v okolí přístroje.

Balení

Jelikož se jedná o odlehčenou verzi (L), není v balení nic navíc. Obsahuje pouze samotný přístroj, síťový adaptér a návod k obsluze. Pokud zakoupíte verzi bez L, dostanete dále adaptéry na články C a D, přepravní pouzdro, 4x AA akumulátor a 4x AAA akumulátor (obyčejné akumulátory, které trpí neduhy starších NiMH článků).

Závěr

Osobně považuji IPC-1L za nejnižší model, který by měl člověk používající více AA akumulátorů vlastnit. Nechybí zde žádná zásadní funkce a nabíječka má příjemný poměr cena/výkon. Nabíječka vám v každém módu dává informaci, kolik do jednotlivých akumulátorů dobila. Díky tomu je možné identifikovat kusy, které jsem v jednotlivých sadách akumulátorů slabší.

IPC-1l

+ poměr cena/výkon
+ zcela nezávislé šachty
+ displej může zobrazovat různé informace
+ po ukončení nabíjení vždy víte, kolik nabíječka do jednotlivých akumulátorů nabila


– přehřívání akumulátorů při nabíjení proudem 700 mAh
– chudý obsah balení
– slabší zpracování tlačítek
– stručný manuál
   

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.