Benro A1980F – recenze stativu

18.4.2013
Posted in Recenze
18.4.2013 Marek Musil

Nedávno se ke mně dostal stativ Benro A1980F. Jedná se o hliníkový stativ čínského výrobce, který se snaží nabídnout slušnou kvalitu za poměrně nízkou cenu.

Benro A1980F

Mezi základní vlastnosti patří:
– materiál: hliník
– nosnost: 6 kg
– maximální výška: 161 cm
– minimální výška 50.6 cm
– možnost umístit středovou tyč do horizontální polohy
– sekce noh: 3 zámky, 4 sekce
– váha: 1.8 kg

Krátce se zastavím u nosnosti: vzhledem ke konstrukci, troufám si tvrdit, že výrobce tuto hodnotu jednoznačně nenasadil na opravdový limit stativu.

Hlava v mém případě nebyla součástí balení, nicméně i o ni se budeme v této recenzi zabývat. Jedná se o nejnižší model od Benra, konkrétně Benro BH00. V následující kapitole se podíváme na celkové zpracování stativu.

Benro A1980F – zpracování

Benro A1980F je vyveden v černé barvě a většina prvků je kovových. Bohužel středová tyč již po krátkém používání nese známky používání. Ačkoli se to netýká zpracování, subjektivně hodnotím design za velice povedený. Za jednu z nejdůležitějších částí považuji zámky u nohou. Ty jsou kovové a působí důveryhodně.

Benro A1980F
Tuhost zámků pro aretaci noh je možné pomocí klipsy (plastové) modifikovat. Pokud například požadujeme pohodlnější manipulaci se zámky nižší silou, můžeme je povolit. I poté je délka jednotlivých noh aretována dobře a při běžném zatížení nehrozí změna jejich délky.

Benro A1980F
Úhel rozevření jednotlivých noh je nezávislý a má tři polohy. Pokud bychom měli zájem o použití poloh neomezeně, je možné je přitáhnout pomocí imbusového klíče. Nicméně jako hlavní přednost vidím možnost polohování středové tyče. Stativ je při maximálním rozevření noh pouze 15 cm nad zemí a díky plně polohovatelné středové tyči, není problém fotoaparát položit až na zem.

Benro A1980F
Z fotografií je také zřejmé, že polstrovaný obal má pouze jedna noha, ostatní v zimě nepříjemně studí. Jak samotný stativ, tak kulová hlava, disponují zabudovanou vodní váhu. Středová tyč má na spodní straně háček, který se hodí standardně k většímu zatížení stativu. Jeho pomoc ale nejvíce oceníte při horizontální poloze středové tyče. Stativ se totiž s těžším fotoaparátem bude převracet a je vhodné dát mu protizávaží. O adhezi se standardně starají gumové nožičky, které svou funkci na běžných površích plní dobře. Pro obtížnější podmínky jsou nachystané kovové hroty (o těch více v kapitole příslušenství).

Stativ lze v nejnižší poloze označit za velice tuhý, ovšem každé další prodloužení noh tuhost pochopitelně snižuje. Při maximální výšce už stativ nelze označit za tuhý a proto bych doporučil spíše nohy mírně zasunout (zejména poslední díl). Středovou tyč je vhodné (jak praví i poučky) udržet ideálně co nejkratší.

Benro A1980F
Na stativ je připevněna hlava Benro BH00, což je nejlevnější řešení, které výrobce nabízí. Její nosnost je pouze 2.5 kg a zde si již nejsem jistý, jaké rezervy má. Hlava je opravdu malá a važí pouze 160 g. Zaujal mě mechanismus upínaní destičky, u kterého by nemělo dojít k samovolnému uvolnění fotoaparátu z hlavy. K jejímu odepnutí je totiž nutné stisknout pojistnou páčku. Připínaní destičky je rychlé, jelikož při zatlačení další pojistky se destička sama v hlavě uzamkne. Hlava i při mírném utažení drží polohu velmi dobře a pokud použijeme větší sílu, nelze s fotoaparátem pohnout ani při značné snaze.

Pokud potřebujeme otáčet fotoaparátem v horizontální poloze, není nutné povolovat hlavu, ale můžeme pohybovat celým mechanismem, který drží středovou tyč. To ocení zejména fotografové panoramat (bez panoramatické hlavy).

Upínací destička je opravdu malá, nicméně jsem byl mile překvapen, jak dobře na ni fotoaparát drží (týká se zejména odolnosti vůči samovolnému povolování/otáčení, pokud je nasazen těžší objektiv). Pokud bych ji srovnával s rozměrnějšími destičkami z levných stativů, jednoznačně je v odolnosti vůči samovolnému otáčení poráží.

Benro A1980F – příslušenství

Stativ vám dorazí v poměrně velké krabici a v té je místo i na menší kulovou hlavu. Krabice ukrývá polstrované pouzdro, které má solidně zpracovaný popruh přes rameno. Pouzdro je opravdu pěkné a nasadí poměrně vysokou laťku očekávání ještě dřív, než z jeho útrob stativ vytáhnete.

Benro A1980F
Nejdříve jsem se lekl, že mi nebyly dodány hroty. Pouzdro má ale uvnitř kapsičku se zipsem, kde se hroty ukrývají.

Benro A1980F
K těm nelze mít žádné výhrady. Zpracovány jsou dobře a příjemný je rovněž klíč, kterým je lze dotáhnout takzvaně „do krve“. Jen mě napadá, že závit je možná až zbytečně dlouhý a prodlužuje dobu výměny standardních gumových nožek za hroty.

Benro A1980F
Dále v balení najdete záruční list a poměrně stručný návod.

Benro A1980F

Momentálně je na www.oehling.cz stativ za výbornou cenu 1 900 Kč (sleva 41 %). Nutno uznat, že se nejedná o vymyšlenou cenu, protože například B&H photo nabízí Benro A1980F za 141 $ (obykle ale stojí více). Vzhledem k tomu, jak je u nás oproti USA všechno týkající se fotoaparátů drahé, je tato nabídka opravdu výhodná.

Za tuto cenu získáte stativ, který si poradí v obtíženějších podmínkách a uspokojí i zájemce, kteří to myslí s fotografováním vážně. Bohužel jediné praktické srovnání z mé strany je pouze s velmi levnými stativy, které Benro samozřejmě válcuje po všech stránkách. Pokud bychom hodnotili výbavu stativu, nechybí nic důležitého. Krajináři ocení dodávané hroty, lidé, kteří rádi experimentují, popřípadě fotí makro, uvítají zase plně polohovatelnou středovou tyč. Stativ má z výroby hodně přitažené pohyblivé části, ovšem pomoci dodaných klíčů si můžete vše nastavit ke své spokojenosti. Jestliže napřiklad máte v plánu stativ neustále předělávat a měnit jeho pozici, vyplatí se mírně uvolnit zámky pro vytahování noh, ale i šrouby držící nohy u středu.

Tuhost je do výšky přibližně 120 cm výborná, nicméně další prodloužení je vždy o mírném snížení stability. Vše důležité je vyvedeno z kovu, s čímž souvisí i hmotnost téměř 2 kg. To není v rámci konkurence nijak špatná hodnota, ovšem po čase stativ na rameně pronese.

Benro tedy zpracováním potěšilo a A1980F na sobě nedává znát svůj původ (čínský výrobce nabízející levnějši alternativu). Na první pohled není zřejmý rozdíl oproti stativům Gitzo či dokonce Manfrotto (založeno ale pouze na zběžném prohlédnutí v obchodě, ne na praktických zkušenostech s nimi). Konečný verdikt tedy pravděpodbně zní tak, že za momentální cenu na Oehlingu patří Benro mezi stativy s nejlepším poměrem výkon/cena.

Budu rád za každou reakci, a proto neváhejte napsat komentář.

Benro A1980F

+ zpracování
+ naprostá variabilita
+ pracovní výška od 15 cm do 161 cm
+ využitelnost na makro
+ cena


– nižší tuhost při maximální výšce (typické pro všechny stativy)
– povrch brzy začíná jevit známky používání
– hmotnost 2 kg
– některé náhradní díly obtížně sehnatelné
– výška 161 cm (bez hlavy) nenadchne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.