10 fotek, které musíte mít z dovolené

Dovolené jsou v plném proudu a snad všichni mají v plánu při svých cestách fotit. Ti z vás, kteří se zrovna na výlet chystají, jistě ocení exkluzivních 10 tipů na skvělé fotografie, jež nesmí chybět v žádném dovolenkovém albu.

1. Název místa napsaný v písku

10 nej fotek z dovolené – nápis v písku.

Musíme začít klasikou všech klasik – ať už jedete na Mallorcu, Kos, Kanáry, nebo Vysočinu, nesmí chybět nápis místa v písku, přičemž fajnšmekři přidají i rok výletu a obtisk rukou. Zároveň by touhle fotkou mělo začínat album na Facebooku, aby nikdo nezůstal na pochybách, jak dobře se máte.

2. Foto, jak chytáte slunce mezi prsty

10 nej fotek z dovolené – slunce mezi prsty.

Do této kategorie spadá i podpírání Šikmé věže v Pise, které je ale méně dostupné, než právě chytání slunce mezi prsty. Při focení je nutné se soustředit na to, aby z focené osoby zbyl jenom obrys, přičemž alfou a omegou ale je trefit slunce mezi prsty. Pokud se nezadaří, je na řadě Photoshop.

3. Foto dovolenkové ledničky

10 nej fotek z dovolené – lednička

Uznávám, že tohle není tak moc tip na foto, jako spíš zlepšovák pro partymakery na výletě. Slovo výlet je totiž odvozeno od slova vylejt, a tak není na škodu tomu alespoň jednou na dovolené pořádně přiložit. V dražších destinacích je namístě oprášit trik ze svého mládí: vychlastání velkého množství alkoholu před odchodem na samotnou párty. Pokud vás večer čeká dýza, můžete ideálně 2 hodiny před plánovaným opuštěním hotelu začít mohutně chlastat a úspory jdou do tisíců!

4. Foto jídla

10 nej fotek z dovolené – fotka jídla.

10 dní v roce si žijete jako králové, což by se měl v ideálním případě měli všichni dozvědět. Jídlo si tedy foťte (než to ve všech normálních restauracích zakážou) a sdílejte fotky s ostatními. Jožo, kterej už čtvrtej den zkouší dorazit paprikáč, pukne závistí.

5. Foto, jak se díváte někam do prdele

10 nej fotek z dovolené – jak se dívám někam do prdele.

Taková ta klasická melancholická fotografie, jak zasněně hledíte někam do krajiny. K fotce se určitě hodí přidat citát, který ačkoli moc nechápete, přesně vystihuje vaše pocity.

6. Fotku před restaurací, na kterou nemáte peníze

10 nej fotek z dovolené – fotka před restaurací, na kterou nemáte peníze.

Tohle se vztahuje i na všechny obchody, u jejichž výlohy se lidé fotí. Dále můžeme aplikovat na Ferrari na ulici a tak dále.

Pokud má restaurace na Trip Advisoru čtyři znáčky dolaru, znamená to, že jedno jídlo stojí o něco víc, než vám půjčí Hruška u Zapla najednou. To ale nevylučuje, abyste se u takové restaurace vyfotili. Nikdo vás totiž na výslech brát nebude a vy můžete mít krásnou fotku do alba, jak jste to tenkrát rozšoupli.

7. Fotka vaší káry

10 nej fotek z dovolené – fotka vašeho auta.

Kdo zná mé zápisky z cest ví, že tohle je moje oblíbená disciplína. Zapůjčené auto je potřeba fotit tím více, čím horší máte doma. Pokud vás po návratu domů čeká rezavej Favorit, musíte mít fotku se zapůjčeným autem v podstatě každej den.

8. Foto budovy, kterou neznáte, ale dohledáte to doma

Foto budovy, kterou neznáte.

Nemáte nejmenšího tucha, co to před vámi je za budovu, ale ostatní fotí, takže se přidáte k davu. Člověk nikdy neví, jestli to náhodou není nejslavnější budova ve městě a je v pořádku si ji vyfotit s tím, že doma se vykoumá, proč to všichni cvakali. Často pak ale zjistíte, že to je random stavba, o které není nikde ani zmínka.

Funguje to totiž i obráceně: když například ve skupince Japonců začnete fotit nějakej nesmyslnej panelák s kancelářema/stánek/billboard (nejlíp i s použitím stativu), ostatní se k vám přidají, aby něco nepropásli.

Podkategorií je focení fejkových staveb. Zejména v USA mají zvláštní oblibu v dělání kopií slavnějších staveb. To se vám takhle může stát, že vidíte Golden Gate, kterej ale nevypadá tolik majestátně, jako je tomu na internetu. Stejně si s ním dejte foto na Facebook a napište, že na vlastní voči je to ohromný, i když na fotce to tak nepřijde.

9. Foto, jak vás odrbali

10 fotek z dovolené – tam, kde vás odrbou.

Jsou místa, kde vás místní chtějí hrozně odrbat. Do této kategorie spadá třeba fotka na velbloudovi, nebo momentka se superhrdinama na chodníku slávy. Fotka výše stála málem 20 dolarů, protože tihle týpkové prostě ví, jak vás donutit si myslet, že to je normální cena.

10. Bezkoncepční foto architektury

10 nej fotek z dovolené – architektura.

Známe to každej: v době dovolené snažíme uvolnit tvůrčího ducha a překročit svůj stín. Chceme přemýšlet v nových souvislostech, a tak začneme bezkoncepčně fotit architekturu. Pro případ, že se nás někdo zeptá na poselství fotografie, musíme mít připraven název pro fotku v záloze. Můžeme tak přijít s názvem jako je třeba “život stále v kruhu”, “koloběh života”, nebo “okno někam do prdele”.

Co vlastně doopravdy fotit

I když se celý článek nese v nadsázce, apriori to neznamená, že bych chtěl zesměšňovat typické fotky z cest. Já sám hned několik výše zmíněných věcí dělám a konec konců všechny tyhle fotky jsou moje (i když některé vznikly právě kvůli tomuto článku).

Foťte hlavně tak, aby vám to dělalo radost. Vykašlete se na všechny ty Instagramy a věci, co jste už viděli. Nebo postavte do scény lidi, se kterými cestujeme, a hned máme fotografii, kterou nikdo jiný nemá. Zkuste na tohle myslet a dělejte fotky originální, které budou mít za pár let pro rodinu velkou cenu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*