16. 9. 2017 9:34

Dle plánu jsme vstávali v 5 hodin a cca před půl šestou vyráželi do země kaňonů (Canyonlands). Pro fotku východu slunce jsme zvolili vyhlídku Mesa Arch a nebyli jsme jediní – byl jsem 30 fotografem v řadě a trochu jsem u stavění mýho stativu mezi dvěma stativy cizích chlápků přemýšlel, jestli to focení má smysl. Konečně jsme měli štěstí na počasí a máme tedy za sebou první stávání na východ slunce, které dávalo smysl. Pro další dny už jsme se rozhodli fotit jen západy a kromě jedné výjimky východy vynechat (čistě mé svobodné rozhodnutí… nechci, aby se mně ten prstýnek vrátil).

V Canyonlands jsme strávili celé dopoledne, podnikli jeden delší a pár menších trailů a objeli všechny vyhlídky, které se s náhonem jedné nápravy daly absolvovat.

Přes bývalé hornické město Moab jsme se na odpoledne vydali do Arches NP, ve kterém se nachází přes 2000 přírodních oblouků vytvořených působením větru a vody. Tady nás přepadla opravdu velká únava, takže jsme se asi po 3 hodinách vydali směrem k ubytování. Navíc se trochu kazilo počasí a spoustu cest v parku bylo z důvodu deště uzavřeno.

Taky se nám rozmohl jeden nešvar, a to přehnaně častý zpívání písniček (záměrně i hrozně špatným způsobem). Bylo to tak extrémní, že jsme se dobrovolně dohodli k zavedení kupónů na zpívání. Na hodinu máme každý přidělen jeden kupón a můžeme ho využít na libovolnou písničkou hrající zrovna v rádiu. S kupóny se dá kupčit, můžeme s ním jeden druhého uplácet, jsou přenosné a prostě to funguje.

Shafer Canyon Overlook USA road trip
Ještě před východem východem slunce jsme se zastavili u Shafer Canyon Overlook, což mě mohlo mrzet, protože na následující Mesa Arch jsem dorazil asi tak jako poslední z fotografů se stativem.
Mesa Arch Canyonlands
Krásný východ slunce u oblouku Mesa Arch, který je první momenty po východu krásně osvětlen ze spodní strany. Volba místa pro fotku nebyla ani tak moje, protože ostatní fotografové zabrali místa už dlouho před východem.
Washer Woman Arch Canyonlands
Detail na oblouk Washer Woman Arch v Canyonlands.
Orange Cliffs Overlook Canyonlands
S Melindou na Orange Cliffs Overlook.
Na předchozí fotce to vypadá, že sedíme nad brutální propastí, ale není tomu tak – byl pod nama asi tak metrovej sráz (Melinda se bouří jakmile se přiblížím k okraji propasti třeba jen na 10 metrů).
Green River Overlook panorama
Vyhlídka Green River Overlook směrem na západ, kde se nachází i White Rim.
White Rim a Green River
Detail na White Rim, ve kterém meandruje řeka Green River.
Upheaval Dome Canyonlands
Vydali jsme se na cca 2,7 km dlouhý trail k Upheaval Dome, což je kráter, u kterého není objasněn jeho původ. Hovoří se o dvou teoriích: teorie o oceánu, který zůstal uvězněn mezi horami a vyschl; a teorie o dopadu meteoritu, ke které se přiklání i vědecká veřejnost. My s Melindou nevěříme ani jedné a u většiny fascinujících věcí v USA odstartujeme rozhovor, jak to asi vypadalo, když si Američani výrobu těch památek objednávali na zakázku.
Upheaval Dome Canyonlands trail
Melinda zchvácená po 2,7 km pěšky. Po cestě jsme radili jedné fotografce, která byla tak zmatená, že se podle nás už nikdy z Canyonlands nevrátí.
Park Avenue Viewpoint
První vyhlídka po příjezdu do národního parku Arches. Vrcholky mají své jména a uprostřed jdou třeba vidět Three Gossips (tři drbny).
Double Arch v Arches NP park je dvojitý oblouk, který vznikl stejně jako všechny ostatní působením větru a deště. V parku je i spousta teprve se formujících oblouků a je neuvěřitelné vidět, jak se do skály dělá díra větrem. Pod Double Arch je vynikající akustika, čehož využívají všichni idioti, kteří si myslí, že jsou v parku sami.
Arches to Monument Valley.
Vyrážíme směrem k Monument Valley, Horseshoe Bend a Antelope Canyons.